Jak stworzyć sieć WordPress?

Na jednej instancji WordPress, możesz uruchomić więcej stron, w zasadzie ograniczonych możliwościami Twojego serwera. Załóżmy, że Twoja instalacja znajduje się pod adresem

htpps://mojwordpress.pl/

Możesz stworzyć inne witryny, o nazwach:
https://szablony.mojwordpress.pl/

Lub:
https://mojwordpress.pl/szablony/

Ale też możesz przypisać im oddzielne domeny, np:
https://szablonymojegowordpressa.pl/

Na początku musisz wybrać, czy wybierasz opcję pierwszą (subdomeny) czy drugą (nazwa w ścieżce, po adresie domeny) czego potem nie będziesz mógł łatwo zmienić. Ale będziesz mógł zmienić adres na nazwę domeny. Osobiście preferuję opcję pierwszą, pozwala to na większą swobodę w nazywaniu wpisów w głównej instancji.

To jak to zrobić?

Zaczynamy standardowo, co nie jest oczywiste i wiele osób pomija ten punkt. Jednak zalecam – nie zaniedbajcie tego. Pełna archiwizacja bazy danych i folderu z WordPressem. Kiedy tego dokonacie, na wszelki wypadek, jesteś gotowy do dalszych zmian.

1. Sprawdź, czy na stronie działają ładne linki (prettylinks). To upewni Cię, że bieżąca konfiguracja jest prawidłowa.
2. Wyłącz wszystkie wtyczki, włączysz je po aktywacji multisite.
3. Prawie (!) na końcu pliku /wp-config.php dodaj wpis:

Co to znaczy, prawie na końcu? Znajdź wpis:

I zrób to linijkę wcześniej.

4. Odśwież przeglądarkę, możesz się wylogować/zalogować.
5. W panelu administracyjnym wybierz „Tools” (Narzędzia), pojawi się tam opcja „Network setup” (Uruchamianie sieci witryn).
6. Skonfiguruj swoją sieć, postępując zgodnie ze wskazówkami na ekranie (proste, tylko wybierz czy chcesz mieć adresy w subdomenach czy w ścieżce)
7. Kiedy skończysz, WordPress pokaże Ci zmiany, które powinieneś wprowadzić w pliku /wp-config.php oraz /.htaccess – po prostu zrób kopiuj-wklej.

Brawo, jesteś super-administratorem swojej sieci 🙂