Lokalny serwer WWW

Lokalny serwer WWW

Lokalny serwer WWW służy nam do tego, aby na bieżąco mieć podgląd naszej pracy. Można, oczywiście, pracować na żywym organizmie, na serwerze, który przeglądają goście, ale jest to… powiedzmy sobie, że bardzo niepolecane. Niewskazane. Nie powiem zabronione, ale zabronione. Stanowczo!

Uruchamianie lokalnego serwera

Co musimy zrobić? Będziemy potrzebowali serwera właściwego (tzw. serwera WWW), interpretera PHP oraz bazy danych SQL, typu MySQL lub MariaDB. Polecam to drugie, jest w pełni kompatybilne z MySQL. Można te elementy zainstalować oddzielnie i skonfigurować do wspólnej pracy. Nie jest to trudne, można to nawet nazwać trywialnym. W internecie jest mnóstwo samouczków na ten temat. Można też postawić na programy, które zrobią wszystko za nas i przygotują nam środowisko testowe.

Serwery AMP

Jeżeli pracujesz na linuksie, to LAMP, jeżeli na Windows to WAMP a na MacOS to MAMP. A jeżeli cross-platform, to XAMP. A ściślej – XAMPP, bo właśnie to polecam i sam stosuję. X oznacza właśnie Cross-platform, bazując na tym, że cross ma różne znaczenia. Ale pewnie programiście nie muszę tego tłumaczyć, ostatecznie wpadłeś tutaj na kurs WordPress a nie na nauczanie początkowe.