Używanie natywnych ikon ładowania w swoich wtyczkach

Kiedy tworzymy swoją wtyczkę, czasami przydatna bywa ikonka ładowania. Może służyć do tego, aby sygnalizować zapisywanie ustawień, przetwarzanie jakiś danych, czy ładowanie ich przez Ajax. Pól do zastosowania jest wiele, wszystko ogranicza Twoja inwencja i Twoje potrzeby. Wielokrotnie widziałem, jak programiści tworzyli swoje własne „spinnery” lub też używali gotowych, zamiast posłużyć się tymi z WordPressa. Zapytanie – po co posługiwać się tymi z WordPress? Z jednej przyczyny – aby tworzyć spójny interface. I, dodatkowo, aby zmniejszyć rozmiar tworzonej wtyczki. Możliwości jest sporo, warto je wykorzystywać.

WordPress oferuje kilka takich ikon. W chwili obecnej, dokładnie, piętnaście. Albo dziesięć, jeżeli wykluczymy te, które się powtarzają. Nie każda z tych ikon to właściwy spinner, ale możemy spokojnie taką ikonę wykorzystać – o ile pasuje do naszego celu. Poniżej zamieszczam tabelkę, w której znajdziecie nazwę pliku, ścieżkę do pliku i samą ikonkę, abyście wiedzieli, czy warto z niej skorzystać. I w jakim miejscu 🙂

Ścieżka Nazwa pliku Podgląd
/wp-includes/js/imgareaselect border-anim-h.gif border-anim-h.gif
border-anim-v.gif border-anim-v.gif
/wp-includes/js/tinymce/skins/lightgray/img loader.gif loader.gif
/wp-admin/images loading.gif loading.gif
spinner.gif spinner.gif
spinner-2x.gif spinner-2x.gif
wpspin_light.gif wpspin_light.gif
wpspin_light-2x.gif wpspin_light-2x.gif
/wp-includes/js/thickbox loadingAnimation.gif loadingAnimation.gif
/wp-includes/js/crop marqueeHoriz.gif marqueeHoriz.gif
marqueeVert.gif marqueeVert.gif
/wp-includes/images spinner.gif spinner.gif
spinner-2x.gif spinner-2x.gif
wpspin.gif wpspin.gif
wpspin-2x.gif wpspin-2x.gif

Jak łatwo zauważyć, niektóre pliki się powtarzają. Można je znaleźć w /wp-admin/images/ oraz w /wp-includes/images/. Ot, taka redundancja, nadmiarowość WordPressa. Być może warto to zgłosić do poprawki. Szczególnie, że niektóre powtarzają się z wyglądu, ale już nie z nazwy… Tak czy inaczej, używajcie, róbcie spójny interface i do zobaczenia przy kolejnej poradzie.