Wstęp – Ustawienia w praktyce – Settings API (część 1)

W literaturze polskiej nie jest łatwo znaleźć obszerne informacje na temat Settings API, czyli tej części WordPress, dzięki której możemy dodać własne opcje i ustawienia w menu. Postanowiłem tę lukę wypełnić i choć nie jestem specjalistą, postaram się w miarę przystępnie opisać co z czym się je. Gdyby któryś z czytelników znalazł błędy, uprzejmie proszę o komentarz.

Chociaż starałem się, jak umiałem, ten kurs na pewno nie jest kompletny. Pomija, celowo, grupy. Głównie dlatego, że ich przydatność wydaje się być znikoma w większości małych, średnich i niektórych dużych projektów. Przydaje się przy projektach bardzo dużych, ale bądźmy szczerzy – ktoś, kto pisze takie projekty, mógłby mnóstwo nauczyć mnie o WordPress Settings API, więc nawet nie będę próbował się wygłupiać.

Dla pełnej jasności chciałbym dodać, że obok Settings API, funkcjonuje coś takiego jak Options API. Brzmi podobnie, ale to dwie całkiem różne rzeczy (choć są ze sobą związane). Settings API to sposób w jaki nakazujemy WordPressowi renderować, grupować i pokazywać ustawienia. Options API to sposób w jaki te ustawienia zapisujemy i odczytujemy z bazy danych (get_option… to jest właśnie to).