Wtyczki WordPress

Wtyczki WordPress – cóż to jest?

Wtyczki WordPress – co to jest? Właściwie od tego należałoby zacząć… To kod, dzięki któremu możemy dodać funkcjonalność WordPress lub zmodyfikować istniejącą.

Wtyczka, co prawda nie WordPress a USB... Jednak wtyczka, to wtyczka! Kod, to oczywiście PHP. Nie rzadko też wtyczki dodają własne style, kod JavaScript czy też obrazki. W zasadzie może to być cokolwiek. WordPress posiada własną bibliotekę wtyczek, w której jest dostępne przeszło pięćdziesiąt tysięcy pozycji. Wszystkie są darmowe (z definicji), jednakże wiele z nich oferuje jakąś podstawową funkcjonalność a aby mieć więcej – trzeba zapłacić za wersję profesjonalną, komercyjną, jak to tam autor nazwie. Wśród tych tysięcy wtyczek, jest też klika moich, gdyby ktoś był zainteresowany.

Aby nasz kod mógł zostać potraktowany przez WordPress jako wtyczka, musi spełnić parę wymagań. W zasadzie – jedno. Musimy poprawnie opisać nasz plik. Tylko tyle i aż tyle. Opis dodaje się w kodzie PHP, jako komentarz, na początku pliku. Poniżej pokazuję schemat takiego kodu:

To nie koniec pól, których możemy użyć, jednak na potrzeby naszego wprowadzenia, tyle w zupełności wystarczy.

Super, gdzie ten plik umieścić?

Jeżeli nasza wtyczka zmieści się w jednym pliku, możemy go umieścić bezpośrednio w katalogu /wp-content/plugins/nazwa-naszej-wtyczki.php. Jednakże nie jest to polecane, poza tym, większość „normalnych” wtyczek jest nieco dłuższa niż jeden plik. A jeżeli nie jest – prawdopodobnie powinna być podzielona na więcej plików. Wówczas zamieszczamy pierwszy plik naszej wtyczki w katalogu, według schematu /wp-content/plugins/nazwa-naszej-wtyczki/nazwa-naszej-wtyczki.php. I już. Nawet jeżeli nie dodamy tam żadnego więcej kodu, WordPress i tak rozpozna naszą wtyczkę i wyświetli jej nazwę na liście wtyczek, zobaczcie sami:

Wtyczka WordPress - na swoim miejscu w katalogu

Wtyczka WordPress - zawartość pliku

Wtyczka WordPress - na liście wtyczek w kokpicie

Ale super wtyczka…

Tak, przyznaję, to nie była najlepsza wtyczka, jaką mogliśmy napisać. Chodziło jednak o to, abyś poznał sam szablon pisania wtyczek. To się przyda, chociażby do testowania kodu, który będziemy pisali już wkrótce.